top of page

Lorem Ipsum Ne Demek? 10 Farklı Lorem Ipsum Generator Araç

Güncelleme tarihi: 10 Tem 2022

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.” Bu metni daha önce defalarca görmüş olabilirsiniz. Kulağa adeta bir kutsal metinden çıkmış bilge sözler gibi gelen bu metin aslında sanılanın aksine pek de anlamlı olmasa da yüzlerce yıldır grafik tasarım ve baskı sektörlerinde hayat kurtarıcı öneme sahip.Peki lorem ipsum ne demek? İşte meşhur metnin anlamı, tarihçesi, kullanım alanları ve Lorem Ipsum generator araçlar.”

Lorem Ipsum Ne Demek?


Lorem Ipsum (kısaca “Lipsum”), baskı ve grafik tasarım çalışmalarında kullanılan, “kör metin” olarak da açıklayabileceğimiz temsilî bir metindir. Tasarlanan şey ne olursa olsun, eğer henüz metni hazır değilse ya da tasarım bir şablon olarak tutulacaksa metin alanlarına uygun uzunlukta bir Lorem Ipsum metni yerleştirilebilir.

Daha basit bir anlatımla Lorem Ipsum metni, “Buraya metin gelecek” yazısı yerine kullanılan bir metindir. İlgili alanda sürekli tekrarlayan kısa bir yazı yerine, rastgele harflerle farklı uzunluktaki sahte kelimelerin kullanılması, doğal bir görüntü ve dolayısıyla daha doğru bir metin uzunluğu bilgisi sağlar.


Yaklaşık 600 yıldır kullanılan standart Lorem Ipsum metni şöyledir:


“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.”


Lorem Ipsum Metninin Tarihçesi

Baskı ve tasarım endüstrisinde 15. yüzyıldan beri kullanıldığı bilinen ve bu sektörlerde yüzlerce yıllık vazgeçilmez bir standart oluşturan Lorem Ipsum’un aslında bundan çok daha eski bir tarihi var.

Standart Lorem Ipsum metni, Romalı filozof ve devlet adamı Cicero’nun, M.Ö. 45 yılında etik üzerinde yazdığı İyilik ve Kötülük Üzerine (De Finibus Bonorum et Malorum) adlı tezin 1.10.32 and 1.10.33 numaralı bölümlerinden karma bir şekilde alınmış bir pasaj.

Bu pasajın baş kısmını oluşturan meşhur sözcükler, “Acıyı seven, arayan ve ona sahip olmak isteyen hiç kimse yoktur. Nedeni basit. Çünkü o acıdır…” anlamına gelen “Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit…” kısımdan geliyor.

Bu sözcüklerin anlamının, yüzlerce yıl önce baskı ve tasarımda kullanılmak üzere seçilmesinde etkili olup olmadığı bilinmiyor.


Lorem Ipsum Metninin Kullanım Alanları

Lorem Ipsum metni, hem metnin yazılmasını beklemeden tasarımlarda metnin ve diğer öğelerin yerlerini belirlemeye yardımcı olur hem de hazır olmasa bile metnin font, punto ve diğer tasarım detaylarının tamamlanmasına olanak sağlar.Özellikle tasarımı tamamlanmamış web sitelerinde karşımıza çıkan Lorem Ipsum ayrıca gazete, dergi, broşür, katalog, kitap gibi çeşitli basılı materyallerde, dizgiye göre belirlenen alana kaç kelimelik veya karakterlik bir metnin sığacağını anlamak için kullanılabilir.

Örneğin gazete ve dergi yazarları, hazırladıkları haber ve makaleleri dizgi çalışması sonucu belirlenen uzunlukta tutmak zorundadırlar. Aksi halde yazı alana sığmaz ya da sayfada boşluk kalır.

Her ne kadar Lorem Ipsum köklü bir standart olsa da, daha çok mizahî amaçlarla yaratılmış çeşitli Lorem Ipsum generator site ve uygulamalarıyla sıkıcı ve anlamsız bir metin yerine eğlenceli, bilgilendirici ya da daha işlevsel metinler oluşturabilirsiniz. İşte farklı amaçlarla kullanabileceğiniz 10 Lorem Ipsum generator aracı:


Lorem Ipsum Generator Programları ve Siteleri

Lipsum.com

Lipsum.com, Lorem Ipsum metninin Türkçe kısa tarihçesini de bulabileceğiniz bir generator web sitesi. Sitede paragraf, sözcük, karakter veya madde sayısını belirleyerek, dilediğiniz uzunlukta Lorem Ipsum metni oluşturabilirsiniz. Lipsum.com’da, Cicero’nun yazdığı ilgili paragrafları da hem orijinal dilinde hem İngilizce okuyabilirsiniz.

Loremipsum.io

Paragraf, cümle ya da kelime sayısına göre kör metin oluşturabileceğiniz Loremipsum.io, Lorem Ipsum hakkında İngilizce kapsamlı bilgilere ulaşabileceğiniz bir web sitesi.

Fillerama

Filerama ile Arrested Development, Dexter, Doctor Who, Futurama, The Simpsons dizilerinden ya da Star Wars ve Monty Python ve Kutsal Kâse filmlerinden repliklerle kör metinler oluşturabilirsiniz.

Tasarımların metin alanları için eğlenceli bir alternatif sunan Fillerama metinlerini çalışmalarınızda kullanmadan önce kontrol etmenizde fayda var. Program, ilgili dizi ve filmlerden rastgele replikleri çektiği için zaman zaman argo ifadelerle karşılaşabilirsiniz.

GitHub Ipsum Topluluğu

GitHub’ın Ipsum Topluluğu’nun sayfasında Shakespear’den alıntılarla metin oluşturan Shakespeare Ipsum, Taht Oyunları dizisinden bildiğimiz Hodor’dan esinlenilmiş, yalnızca “Hodor” kelimesiyle metin üreten Hodor Ipsum, Batman filmlerinden repliklerle metin oluşturan Batman Ipsum gibi birçok Lorem Ipsum generator uygulamasına ulaşabilirsiniz. Bu alanda farklı dil seçenekleri bulabilirsiniz.

Lit Ipsum

Gutenberg Projesi (Project Gutenberg) isimli ücretsiz e-kitap kütüphanesindeki eserlerden yaptığı alıntılarla kör metin oluşturan Lit Ipsum ile tasarımlarınızı daha keyifli hâle getirebilirsiniz. Sitenin ve kullanılan eserler İngilizce dilinde.Office Ipsum

Office Ipsum ile oluşturacağınız kör metinlerde ‘plaza dili’ tabir edilen jargonda kullanılan İngilizce kelimelerden bolca görebilirsiniz. Sitede “Her toplantıda duyduğunuz şeyler”, “Müşterilerin vermeyi sevdikleri tipik geri bildirimler”, “Eski moda Lorem Ipsum” olmak üzere 3 içerik kategorisi bulunuyor ve yazı uzunluğu paragraf sayısına göre belirlenebiliyor. Diğerleri gibi Office Ipsum’un da dili İngilizce.

Zombie Ipsum

Zombie Ipsum, araya serpiştirdiği ürkütücü kelimelerle korku dolu bir kör metin deneyimi yaşatıyor ancak Zombie Ipsum’u esas meşhur kılan şey bu metinler değil, illüstratör John Fisher’ın çizimleri. Sitenin dili İngilizce.

Random Text Generator

Random Text Generator (Rastgele Metin Üreticisi), 16 dilde, kelimeleri rastgele dizerek anlamsız metinler oluşturuyor. Uygulamada henüz Türkçe seçeneği bulunmasa da, özellikle Çince, Rusça, Yunanca gibi çeşitli alfabeleri kullanan diller için nadir bir alternatif.

Türkçe dışında bir dil ile yazılan metinlerin kullanılacağı tasarımlarda kullanılmasını tavsiye ettiğimiz Random Text Generator, gerçeğe en yakın uzunluk ve görüntüdeki kör metni oluşturabilir.

Boom Online

Boom Online, çalışırken öğrenme şansı tanıyan, sıkıcı Lorem Ipsum metinlerini bilgi ile dolduran bir Lorem Ipsum generator sitesi. Boom Online’da dilediğiniz bir konunun başlığını belirtilen alana girdikten sonra arama yaptığınızda, konunun Wikipedia sayfasındaki açıklamayı dilediğiniz paragraf ya da madde sayısıyla önünüze getiriyor.

Tasarımlarınızda anlamsız bir Lorem Ipsum metni yerine faydalı bir bilgiyi kullanarak, özellikle sunumlarınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Uygulama kaynak olarak yalnızca Wikipedia.com’u kullandığından, oluşturulan metinler İngilizce.

Blind Text Generator

Blind Text Generator (Kör Metin Üreticisi), en kapsamlı Lorem Ipsum generator uygulamalarından biri. Sitede, standart Lorem Ipsum metninin yanı sıra Cicero’dan, Franz Kafka’dan ya da Goethe’nin Genç Werther’in Acıları adlı kitabından yapacağınız alıntılarla da kör metninizi oluşturabilirsiniz.

Blind Text Generator aynı zamanda font, satır aralığı, punto, stil ve tasarım gibi konularda da seçenekler sunuyor. Ayrıca metin alanının altında, metni yerleştireceğiniz alanın boyutlarına göre seçimlerinizi düzenleyebilmeniz adına, dilerseniz metin alanını kısaltabileceğiniz yaklaşık 3,5 inçlik bir cetvel de mevcut. Sitede dil seçenekleri bulunsa da maalesef henüz Türkçe desteği yok.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page