top of page

Dijital baskı klasörleri ile HDCC renk yönetim sistemi genişletiliyor

Güncelleme tarihi: 10 Tem 2022  • Dört yıl önce lansmanı yapılan HDCC renk yönetim sistemi artık dijital renk kartelaları dahil edilerek genişletildi

  • hubergroup Avrupa Renk Servisi Başkanı Patrick HÜBEL HDCC renk yönetim sistemi ile ilgili soruları yanıtlıyor.

Ambalaj baskısında renk doğruluğu, hız ve uygun maliyetli üretim, karar vermede belirleyicidir. hubergroup Print Solutions, %100 renk doğruluğu ile çok daha verimli bir üretim elde edebilmek için şimdi GMG ColorCard teknolojisine dayalı dijital olan baskı klasörlerini piyasaya sürüyor. hubergroup, kendi bünyesinde geliştirdiği renkli yönetim sistemi HDCC’ye tam entegrasyon sayesinde, tam otomatik dijital bir baskı klasörü iletişimi sunuyor.

Verimli renk yönetimi

Halihazırda kurulmuş olan HDCC (‘hubergroup Digital Color Communication’) sistemi, dijital renk iletişiminin temelini oluşturur. Patentli olan bu sistem sadece renk ve reçete verilerini saklamakla kalmaz, aynı zamanda mevcut verileri de dikkate alarak tekrarların önüne geçer. Bu aynı rengin birden fazla kez işlenmesini önler. Bununla birlikte, HDCC, dijital olarak depolanan ana renk verisine ve özellikleri hep sabit olan standart kağıda dayanan bir kalite kontrol sürecine sahiptir.

Güvenilir, hızlı, detaylı

hubergroup, HDCC’nin bir uzantısı olarak artık daha hızlı, konumdan bağımsız ve dolayısıyla uygun maliyetli işlemeye izin veren dijital olan baskı klasörlerini entegre ediyor. hubergroup’ta Baskı Öncesi ve Proses Standardizasyonundan sorumlu Heinz Aumüller, “Testler dijital olan baskı klasörlerimiz, renk doğruluğu, çoğaltılabilirlik ve ışık haslığı açısından analog öncüllerinden daha verimli işlenebileceğini gösterdi. Bu, daha hızlı üretime ve daha fazla esnekliğe olanak sağlıyor,” diyor ve ekliyor. “Dijital olan baskı klasörleri, HDCC sistemimize tümüyle entegre edilmiştir. Dolayısıyla, en son fiziksel eşleşme esasına göre doğrulanır ve analog baskı klasörleri ile aynı doğrulama kurallarına uyar.”

HDCC renk yönetimi sistemi – nasıl çalışır ve avantajları nelerdir?

Dünyanın her yerinde aynı renk! İfadesi kulağa basit geliyor, ancak çoğu zaman böyle olmuyor. Bu nedenle, hubergroup çalışanlarından oluşan bir ekip bunun nasıl sağlanacağı üzerinde yoğun çalışmalar yaptı. Bu çalışmaların sonucunda, HDCC renk yönetim sistemi doğdu. Dört yıl önce piyasaya sürülen bu sistem sayesinde, şirketin müşterilerinden büyük bir kısmı için o dönemden beri standardizasyon sağlanmıştır.

hubergroup Avrupa Renk Servisi Başkanı Patrick Hübel HDCC renk yönetim sistemi ile ilgili soruları yanıtlıyor.

  • HDCC nedir?

HDCC, hubergroup Digital Color Communication’ın (hubergroup Dijital Renk İletişimi’nin) kısaltmasıdır ve yazılım tasarımcısı ColorConsulting şirketi ile birlikte geliştirdiğimiz bir renk yönetimi sistemidir. Ambalaj baskı sektöründe öncelikli olarak tabaka ofset sürecinde şimdiye kadar geliştirdiğimiz tüm renkleri ve reçeteleri HDCC içerisinde depoluyoruz. Şimdiye kadar 140 binden fazla renk kaydettik. Fakat HDCC sadece reçeteler içeren bir veri tabanından daha fazlasıdır. Yazılım, belirli parametreleri esas alarak belirli bir renk reçetesini arayabilir. Uygun bir renk bulunmadığı takdirde, bağlantılı olduğu X-rite Inkformulation yazılımının yardımıyla flekso, gravür, serigrafi ve ofset baskı için kullanılmak üzere mürekkep formüllerinin hızlı, doğru, tutarlı şekilde oluşturulması, depolanması, onaylanması ve yeniden kullanılması için bir reçete hesaplayabilir.

  • HDCC tam olarak nasıl çalışır?

Müşteriler bize hedef renklerini gönderirler, bu renkler dijital ortamda veya kumaş, hatta ruj gibi fiziksel bir numune olabilir. Bir reçete üzerinde çalışmaya başlamadan önce, reçetenin zaten var olup olmadığını görmek için HDCC içinde arama yapılır. Bunu yaparken hedef renk girilir ve baskı altı malzemesi, baskı sistemi, baskı sonrası işlemler ve aynı zamanda müşteriye ait özel koşullar seçilir. HDCC, bunlara bağlı olarak veri tabanında uygun reçeteleri arar. Bir reçete bulunursa, baskı klasörü oluşturulabilir. Henüz uygun bir reçetenin olmaması durumunda ise bağlantılı InkFormulation yazılımı yoluyla doğrudan yeni bir reçete oluşturulabilir.

  • HDCC müşterileriniz için neden avantajlıdır?

HDCC, müşterilerimizin dünyanın her yerinden kendi özel baskı koşulları için istedikleri rengi elde etmelerini sağladığımız bir standardizasyon programıdır. Tüm lokasyonlar aynı ve doğrulanmış bilgilere eriştiği için bu mümkündür.

  • Diğer yazılımların ürettiği çözümlerden farkı nedir?

Geleneksel veri tabanlarından farklı olarak, HDCC mevcut verileri dikkate alır ve tekrarlanmalarını önler. Yazılım, renk tonları ve renk reçeteleri arasındaki bağlantıları bulur ve hafifçe sapma gösteren fakat tanımlanan tolerans limitinin altında olanları bile dahil eder. Örneğin, sarı bir kâğıt üzerinde yeşil renk olmasını istiyorsanız, mavi mürekkep ile baskı yaparsınız. Bu mavi mürekkebin reçetesi halihazırda bulunuyorsa, HDCC bunu tanır ve ilgili reçeteyi görüntüler. Bunun sonucunda, tekrarlanan ayrıntılar olmadığı için daha hızlı ve daha verimli çalışabiliriz. Bu aynı zamanda müşterilerimiz için daha hızlı üretim ve daha fazla esneklik sağlar.

Bir başka avantajı ise kalite kontroldür. Müşterilerin birden fazla lokasyonda üretim yapmaları nedeniyle aynı kaliteyi her yerde elde etmeleri çoğu zaman zordur. Dolayısıyla, mürekkebin bitirme işlemi sırasında, müşteri provasına ilave olarak yüksek stabiliteye sahip standart bir kâğıt üzerine baskı provası yapılır. Söz konusu prova, HDCC içerisine standart olarak elektronik ölçümlemeyle yazılır. Her üretim tesisi böylece reçeteyi tesislerinde bulunan standart kâğıt üzerine basarak, sistemdeki elektronik standart ile karşılaştırabilir.

  • HDCC’nin geleceği nasıl görünüyor?

HDCC için bir sonraki adım, dijital olan baskı klasörlerini yazılımla bağlantılı hale getirmektir. Bu arayüz, dijital olan baskı klasörlerinin doğrudan HDCC üzerinden basılmasını sağlayacaktır. Fakat ekibim bunun dışında daha ileri gelişimler üzerinde çalışıyor, bu nedenle kısa süre içinde bu konuda daha fazlasını duyacaksınız.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page